Читаоце очекује узбудљива и садржајна књижевна недеље, преноси портал Дома омладине.
Током три целовечерња књижевна програма публика ће моћи да прати читања познатих писаца, ексклузивних гостију Фестивала, као и два панела о савременој књижевности и култури.
Гости Београдског фестивала европске књижевности су једна од најзначајнијих савремених словеначких књижевница Катарина Маринчич, романсијер из Црне Горе Владимир Јаћимовић чији је роман Повратак на Зејрек прошле године привукао велику пажњу читалаца и књижевне критике, као и један од најзначајнијих савремених српских прозних писаца Веселин Марковић.
Београдски фестивал европске књижевности биће отворен у уторак 6. јуна у 19.30 часова панелом „Књижевност и политичка коректност“. У разговору о узроцима због којих је политичка коректност постала тако снажан изазов савременој књижевности, као и о томе шта успон политичке коректности значи за критичко мишљење и демократију учествоваће др Небојша Владисављевић, професор на Факултету политичких наука у Београду, песникиња Ана Ристовић, песник и издавач Гојко Божовић и књижевна критичарка Марија Ненезић.
Питање односа књижевности и политичке коректности провлачиће се као лајтмотив кроз све програме овогодишњег издања Фестивала.
Други панел Београдског фестивала европске књижевности посвећен је стогодишњици рођења великог италијанског и европског писца Итала Калвина. Учесници панела „Калвино класик за нови миленијум – 100 година од рођења Итала Калвина“ су др Снежана Милинковић, професорка на Филолошком факултету у Београду, Роберто Ћинкота и Гојко Божовић.
Замишљен као недеља врхунске књижевности, 12. Београдски фестивал европске књижевности одвија се под мотом: „Најбоље од свега. Најбоље за све.“
Београдски фестивал европске књижевности је мултимедијални догађај у коме се књижевност представља кроз различите форме: од књига и јавних читања, преко разговора писаца с публиком, до панела и других догађаја.
Београдски фестивал европске књижевности један је од најпосећенијих књижевних догађаја у Србији. Његова публика је врло разноврсна у генерацијском погледу, јер је циљна група много шира од уобичајене публике књижевних догађаја. Фестивал је протеклих година привукао велику пажњу јавности, а његови гости били су, између осталог, Давид Гросман, Хавијер Серкас, Петер Естерхази, Клаудио Магрис, Флоранс Ноавил, Инго Шулце, Гоце Смилевски, Фиона Сампсон, Арис Фиоретос, Терезија Мора, Драго Јанчар, Џевад Карахасан, Јани Вирк, Петер Салмон, Хатиџе Акин, Реј Робертсон, Барби Марковић, Венко Андоновски, Томас Мајнеке, Бранко Чегец и Амир Ор. Неки од ових програма били су најпосећенији књижевни догађаји у Београду у овој деценији.
Београдски фестивал европске књижевности одржава се у сали Американа Дома омладине Београда: сваког дана у 19 и у 20 часова су читања познатих домаћих и страних писаца, као и разговори о савеменој књижевности и култури.
Улаз на све програме на Београдском фестивалу европске књижевности је слободан.
Извор: Кућа добрих вести

Издавачка кућа Архипелаг, у сарадњи с Домом омладине Београда, организује 12. Београдски фестивал европске књижевности од 6. до 8. јуна. 
