A+ A A-

ДИСКУСИОНИ ПАНЕЛ: „Од екологије природе до менталне екологије — шта све заиста загађује свет?“

Оцените овај чланак
(2 гласова)

okoekologijaУ организацији Одсека за дијалог у јавној сфери Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке и Дома омладине Београда, 23. јуна наставља се циклус трибина „Дијалог...“.

 

 

Од 19 часова у Клубу ДОБ биће одржан нови дискусиони панел посвећен једној од најактуелнијих тема савременог друштва — еколошкој кризи и њеним дубљим антрополошким, културним и духовним узроцима. Улаз је слободан.

 

Учесници:

 

Презвитер Драган Поповић, члан Синодског одбора за биоетику

Проф. др Јован Мирић, редовни професор Филозофског факултета у пензији

Сања Анђелковић Лубардић, главни и одговорни уредник ТВ Храм и Радија „Слово љубве“

Презвитер др Александар Милојков, координатор Одсека за дијалог у јавној сфери МО АЕМ

 

Савремени човек све више говори о загађењу природе, климатским променама и очувању животне средине. Међутим, да ли је еколошка криза искључиво проблем природе? Или је она истовремено и криза самог човека, његовог начина живота, вредности и односа према свету?

 

Учесници панела покушаће да отворе дијалог о питањима:

• да ли иза еколошког загађења стоји дубља духовна и антрополошка криза,

• постоји ли „ментална екологија“ и може ли јавни простор бити загађен,

• како медији, ријалити програми и култура агресије обликују савременог човека,

• да ли потрошачки менталитет истовремено разара и природу и унутрашњи свет човека,

• може ли се говорити о здравом друштву без духовне, културне и психолошке хигијене,

• и да ли је могуће излечити природу без преображаја самог човека.

 

Панел има за циљ да, кроз дијалог теологије, друштвених наука и савремене културе, отвори простор за дубље разумевање еколошке кризе као питања које се не тиче само природе која нас окружује, већ и човека који ту природу обликује.

 

О циклусу трибина „Дијалог…“

 

Одсек за дијалог у јавној сфери Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке, у сарадњи са Домом омладине Београда, покреће циклус јавних трибина посвећених кључним антрополошким, етичким, културним и духовним питањима савременог друштва. Полазећи од православног богословског искуства, али у сталном дијалогу са савременим научним, филозофским, технолошким и друштвеним токовима, овај циклус настоји да понуди простор за промишљено, одговорно и непосредно суочавање са изазовима времена у којем живимо. Теме попут односа тела и технологије, еколошке кризе, појма истине у доба пост-истине, савремене етике, слободе, брака, вештачке интелигенције и културног наслеђа сведоче о потреби да се вера не повлачи из јавне сфере, већ да у њу улази као важан чинилац који не нуди готове пароле, него дубинско разумевање човека и света.

 

Циклус трибина „Дијалог…“ је замишљен као место сусрета различитих перспектива, где се теолошки увиди укрштају са искуствима савремене културе, науке и уметности, са циљем да се допринесе изградњи зрелијег јавног говора и одговорнијег односа према појединцу, заједници и целокупној творевини.

 

 

Извор: Кућа добрих вести


Последњи пут измењено петак, 19 јун 2026 23:25

Остави коментар

Поља обележена (*) су обавезна. Основна употреба HTML кода је дозвољена.

...:::.„Кућа добрих вести“ не сноси одговорност за садржаје линкова који воде на друге интернет странице (спољашње везе) .:::... © Кућа Добрих Вести 2015

Пријави се или Региструј се

Facebook корисник?

На сајт се можете пријавити и са вашим Facebook налогом.

Пријави се са Facebook налогом

ПРИЈАВИ СЕ

Региструј се

Регистрација корисника
или Одустани