Од 19 часова у Клубу ДОБ биће одржан нови дискусиони панел посвећен једној од најактуелнијих тема савременог друштва — еколошкој кризи и њеним дубљим антрополошким, културним и духовним узроцима. Улаз је слободан.
Учесници:
Презвитер Драган Поповић, члан Синодског одбора за биоетику
Проф. др Јован Мирић, редовни професор Филозофског факултета у пензији
Сања Анђелковић Лубардић, главни и одговорни уредник ТВ Храм и Радија „Слово љубве“
Презвитер др Александар Милојков, координатор Одсека за дијалог у јавној сфери МО АЕМ
Савремени човек све више говори о загађењу природе, климатским променама и очувању животне средине. Међутим, да ли је еколошка криза искључиво проблем природе? Или је она истовремено и криза самог човека, његовог начина живота, вредности и односа према свету?
Учесници панела покушаће да отворе дијалог о питањима:
• да ли иза еколошког загађења стоји дубља духовна и антрополошка криза,
• постоји ли „ментална екологија“ и може ли јавни простор бити загађен,
• како медији, ријалити програми и култура агресије обликују савременог човека,
• да ли потрошачки менталитет истовремено разара и природу и унутрашњи свет човека,
• може ли се говорити о здравом друштву без духовне, културне и психолошке хигијене,
• и да ли је могуће излечити природу без преображаја самог човека.
Панел има за циљ да, кроз дијалог теологије, друштвених наука и савремене културе, отвори простор за дубље разумевање еколошке кризе као питања које се не тиче само природе која нас окружује, већ и човека који ту природу обликује.
О циклусу трибина „Дијалог…“
Одсек за дијалог у јавној сфери Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке, у сарадњи са Домом омладине Београда, покреће циклус јавних трибина посвећених кључним антрополошким, етичким, културним и духовним питањима савременог друштва. Полазећи од православног богословског искуства, али у сталном дијалогу са савременим научним, филозофским, технолошким и друштвеним токовима, овај циклус настоји да понуди простор за промишљено, одговорно и непосредно суочавање са изазовима времена у којем живимо. Теме попут односа тела и технологије, еколошке кризе, појма истине у доба пост-истине, савремене етике, слободе, брака, вештачке интелигенције и културног наслеђа сведоче о потреби да се вера не повлачи из јавне сфере, већ да у њу улази као важан чинилац који не нуди готове пароле, него дубинско разумевање човека и света.
Циклус трибина „Дијалог…“ је замишљен као место сусрета различитих перспектива, где се теолошки увиди укрштају са искуствима савремене културе, науке и уметности, са циљем да се допринесе изградњи зрелијег јавног говора и одговорнијег односа према појединцу, заједници и целокупној творевини.
Извор: Кућа добрих вести

У организацији Одсека за дијалог у јавној сфери Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке и Дома омладине Београда, 23. јуна наставља се циклус трибина „Дијалог...“. 
